Zupy to potrawy, które warto podawać codziennie, są one bowiem niezbędnym elementem pełnowartościowej, zbilansowanej diety. Zazwyczaj dodaje się do nich dużo warzyw, które dostarczają organizmowi ważnych składników odżywczych. Zupy, ze względu na małą ilość kalorii, są też doskonała propozycją dla osób na diecie odchudzającej, trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby nie zabielać ich mąką i śmietaną. Ze względu na zawartość warzyw są wartościowym źródłem błonnika, który sprzyja utracie wagi. Aby dodatkowo zwiększyć ilość tego składnika, warto do zup dodawać kasze lub makaron pełnoziarnisty. Z tego samego powodu zupy zaleca się osobom, które cierpią z powodu problemów z jelitami. Generalnie dietetycy zalecają częste spożywanie w zup.
Zupy to również idealne pożywienie dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą unikać pewnych pokarmów. Ich ogromna różnorodność pozwala na komponowanie z nich z bardzo różnych składników.
Zupy z przecieranych warzyw lub zupy-kremy to doskonała propozycja wartościowego posiłku dla małych dzieci oraz rekonwalescentów. Potrawy takie są lekkostrawne, a jednocześnie posiadają dużą wartość odżywczą.
Osobom po chorobie często podaje się także rosół, który jest bogatym źródłem niezbędnych składników mineralnych.
Niestety podczas gotowania warzywa tracą wiele witamin. Aby choć częściowo zapobiec temu procesowi, warzywa najlepiej jest wrzucać na wrzącą wodę i gotować jak najkrócej. Zachowaniu witamin sprzyja także gotowanie pod przykryciem. Niestety, pomimo tego warzywa podczas gotowania tracą niemal całą witaminę C, dlatego też zupy nie są uznawane za jej źródło w diecie.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że z powodu niektórych problemów zdrowotnych lepiej unikać pewnych zup. Osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi powinny unikać grochowej i fasolowej, natomiast przy nadwadze lub wysokim poziomie cholesterolu lepiej nie jeść zup tłustych i zabielanych zasmażkami.