Zupy-krem to grupa zup, która ma wielu zwolenników. Mają one wyjątkowo intensywny smak, są sycące i smaczne. Posiadają także wiele innych zalet.
Gotowanie zupy-kremu nie powinno sprawić kłopotu nawet niedoświadczonemu kucharzowi. Aby ją przyrządzić , wystarczy podsmażyć wybrane warzywa na maśle, po czym zalać wodą i gotować do miękkości. Następnie należy je zmiksować lub przetrzeć przez sito. W tym podstawowym przepisie mogą występować modyfikacje w zależności od użytych warzyw, ale zawsze przygotowuje się ją w podobny sposób.
Zupę-krem można bardzo łatwo przyrządzić w taki sposób, że będzie ona lekkostrawna. Tego typu zupki są jednym z pierwszych dań, jakie podaje się małym dzieciom. Idealnie nadają się one na pełnowartościowy posiłek dla dzieci, które jeszcze nie ząbkowały, a w związku z tym nie mogą jeść twardych pokarmów. Zazwyczaj przyrządza się je na bazie warzyw, dzięki czemu dostarczają wielu witamin i minerałów. Zupa-krem to także doskonała propozycja dla rekonwalescentów, gdyż jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Zupy takie są także zalecane dla osób, które nie mogą spożywać twardych pokarmów ze względu np. na problemy z uzębieniem.
Aby uczynić zupę-krem posiłkiem jak najbardziej odżywczym, warto starannie wybrać warzywa, z których ją przyrządzimy. Najlepiej, aby były one wyhodowane w sposób ekologiczny, bez dodatku sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin.
Aby uczynić zupę-krem posiłkiem bardziej sycącym, warto dodać do niej makaron czy kaszę albo groszek ptysiowy. Bardziej wykwintnym dodatkiem może być np. omlet pokrojony w makaronik. Ciekawym dodatkiem są także grzanki z pieczywa, np. zapieczone z serem. Tak przyrządzona zupa to posiłek nie tylko smaczny i pożywny, ale wykwintny, który można podać np. na przyjęciu.
Warto wiedzeić, że zup-kremów zazwyczaj nie przyrządzamy na bazie wywarów mięsnych. Zupa-krem ma wydobywać smak z warzyw, z których została przygotowana.